Hydrodynamická čerpadla - vertikální článková

CJAV

Oblast použití

Čerpadla CJAV bez sběrné vakuové nádrže jsou určeny k přečerpávání sběrných a vratných kondenzátů – při čerpání převážně z otevřených nádrží s atmosférickým tlakem.
Čerpadla CJAV se sběrnou vakuovou nádrží jsou typické kondenzátky k odčerpávání kondenzátů (min. pH 6,5) z vakuového prostoru kondenzátoru u parních kondenzačních turbosoustrojí a jeho dopravování do napájecích nádrží.

Konstrukční provedení

Rotor tvoří hřídel s radiálními oběžnými koly, řazenými za sebou, která jsou utěsněna vyměnitelnými těsnicími kruhy v tělesech článku. Oběžné kolo 1. stupně je provedeno s většími rozměry vstupní části pro dosažení vysoké sací schopnosti. Mimo posledního jsou všechna ostatní oběžná kola hydraulicky odlehčena k vyrovnání axiální síly rotoru. Hřídel je v hydraulické části veden v radiálních kluzných ložiskách, umístěných v sacím a výtlačném víku a v pouzdrech jednotlivých těles článků. Ložiska jsou mazána vlastní čerpanou kapalinou.

Materiál

Ve standardním materiálovém provedení LU jsou těleso vlastního čerpadla, rozváděcí kola, těsnicí kruhy oběžných kol a součásti ložiskového závěsu z litiny; oběžná kola z chromové nerezavějící oceli; pouzdra hřídele z oceli; ložiska čerpadla a vodicí ložisko hřídele v elementech jsou z bronzu; hřídel soustrojí a hřídelové spojky jsou ze strojní oceli.

Technické parametry

Maximální teplota dopravované kapaliny: 120°C
Průtok čerpadla: Q = 1,5 – 200 l/s
Dopravní výška: H = do 160 m

cs_CZCzech